14.12.2018

21:00

Zespół‚ powstał‚ jesienią… 2008 roku w wyniku rozpadu Gdaskiej Formacji Szantowej. Nazwa co prawda pozostał‚a przy Jacku Jakubowskim i Krzysztofie Jurkiewiczu, ale wraz z planowanym uzupełnieniem składu i przewidywaną zmianą brzmienia, postanowili zmienić też nazwę, nie odcinając się jednak zupełnie od ośmiu lat historii GFS.   
Wkrótce do składu dołączyli Dariusz Gutomski i Tomasz Conor Hałuszkiewicz. Darek , kontrabasista polecony przez znajomych , brany był pod uwagę już wcześniej, jako uzupełnienie GFS, a znajomość z Conorem trwała od końca lat dziewiędziesiątych. Do składu Formacji można też zaliczyć Czarka Rogalskiego , kontrabasistę, który w razie potrzeby zastępuje Darka.   
W połowie 2009 Formacja zaczęła nagrywanie płyty, stanowiącej podsumowanie istnienia GFS i jednocześnie mającej wytyczał kierunek muzycznych poszukiwań zespołu. Na wydawnictwie pod tytułem ,,RENAMEnt '' znalazły się więc wyłącznie autorskie piosenki, te grane od lat przez GFS i trzy nowe kompozycje, napisane już z myślą o Formacji. W nagraniach wziął‚ też udział Waldek Mieczkowski- założyciel Gdańskiej Formacji Szantowej, którego wkład w opracowanie starych piosenek jest bezdyskusyjny.   
Na krakowskich Shanties 2010 piosenka Formacji Na strandzie Helu (pochodząca właśnie z tej płyty) zdobyła nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa dla najlepszej współczesnej piosenki żeglarskiej.   W repertuarze Formacji dominują autorskie utwory Jacka Jakubowskiego (często z tekstami Zbigniewa Gacha) i Krzysztofa Jurkiewicza, jednak od pewnego czasu zespół opracowuje na nowo, niesłusznie chyba odłożone do lamusa, piosenki z szeroko pojętego nurtu szantowego.